Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Doktor znanosti/doktorica znanostiDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Doktorat
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Doktorsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
3 leta
Kreditne točke Kreditne točke: 180 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Zaključen študijski program 2. stopnje ali
  • zaključen univerzitetni študijski program, sprejet pred 11. 6. 2004 ali
  • zaključen visokošolski strokovni študijski program, sprejet pred 11. 6. 2004, in študijski program za pridobitev specializacije; navedeni kandidati morajo pred vpisom v program opraviti študijske obveznosti v obsegu 33 ECTS iz študijskega programa 2. stopnje ali
  • zaključen študijski program, ki izobražuje za poklice, urejene z direktivami EU, ali drug enovit magistrski študijski program, ki je ovrednoten s 300 ECTS točkami.
ISCED področje ISCED področje:
Poslovne in upravne vede, pravo
ISCED podpodročje isced podpodročje: interdisciplinarne izobraževalne aktivnosti/izidi, pretežno poslovne in upravne vede, pravo
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 10
Raven EOK: EOK 8
Raven EOVK: Tretja stopnja

Učni izidi:
Imetnik/imetnica kvalifikacije je zmožen/zmožna:
  • identificiranja, analiziranja in reševanja problemov na področju raziskovalnega, razvojnega in operativnega dela v velikih, srednje velikih in manjših podjetjih,
  • vodenja samostojnih podjetniških načrtov in programov v velikih, srednje velikih in manjših podjetjih,
  • odgovornega iskanja in vrednotenja strateških razvojnih možnosti poslovnih sistemov,
  • razvoja, snovanja, gradnje in obvladovanja sodobnih managerskih raziskovalnih metod pri preučevanju temeljnih, podpornih in upravljalskih procesov z informacijskega in upravljalnega vidika,
  • vodenja in obvladovanja projektov izgradnje in razvoja poslovnih organizacijskih in kompleksnih delovnih sistemov,
  • prenašanja teoretičnih znanj v vsakodnevno prakso ter sinteze znanj s področja poslovnih in delovnih sistemov, organizacije, informatike in človeških virov,
  • razvoja standardov za visoko kakovostno in strokovno avtonomno delo,
  • uspešnega in učinkovitega predvidevanja, planiranja, organiziranja, nadzora in vodenja delovanja poslovnega sistema,
  • uspešne uporabe sodobne informacijske tehnologije v procesu managementa,
  • razvoja komunikacijskih veščin za uspešno delo v poslovnih in delovnih okoljih ter analize poglobljenih razumevanj relevantnih razmerij v omenjenih okoljih,
  • razumevanja problemov sistemov in dejavnosti na mikro in makro ravneh in obvladovanja odzivnih sporočil kompleksnih sistemov.

Ocenjevanje in zaključevanje:
Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

 

Napredovanje:

Študent mora za napredovanje iz prvega v drugi letnik opraviti s študijskim programom določene obveznosti v obsegu 45 ECTS točk v tekočem letniku, pri čemer mora obvezno opraviti izpit iz predmeta Znanstveno proučevanje družboslovnih pojavov ter obveznosti iz individualnega raziskovalnega dela. Pri napredovanju iz drugega v 3. letnik pa mora opraviti obveznosti v obsegu 45 ECTS točk iz tekočega letnika in vse obveznosti prvega letnika.

Doktor znanosti/doktorica znanosti s področja organizacije in managementa poslovnih in delovnih sistemov

SOK 10

EOK 8

Prikazana je možna karierna pot znotraj znotraj področja izbrane kvalifikacije. Za možnost nadaljnjega izobraževanja na višji stopnji glejte zavihek 'Prehodnost'.

Opis poklica

Kratek opis

Organizator dela v proizvodnem procesu dela na različnih operativnih ravneh v podjetju, kjer poskrbi, da poslovni, delovni, informacijski, kadrovski in izobraževalni sistemi delujejo koordinirano. S sodelovanjem v projektnih skupinah pripomore k bolj učinkoviti organizaciji dela podjetja.

Kaj delavec običajno dela

Vsaka večja organizacija ali podjetje se vsakodnevno srečuje z nizom delovnih obveznosti in zadolžitev, ki potrebujejo medsebojno koordinacijo, da lahko delo znotraj podjetja oziroma ustanove učinkovito poteka. Zato je predvsem v večjih podjetjih zaposlen organizator dela, ki ima nalogo, da poskrbi za povezovanje, usklajevanje in koordinacijo dela. Organizatorja dela najdemo na zelo različnih operativnih ravneh. Predvsem je to odvisno od dejavnosti, s katero se podjetje ukvarja. Tako organizatorja dela najdemo v kadrovskem, informacijskem ali proizvodno - poslovnem oddelku. Glavni namen njegovega dela je, da s pomočjo vodstvenega kadra oblikuje strategijo oziroma razvojno politiko. Torej strategijo za delovanje podjetja ali organizacije v prihodnosti.

Prav tako je odgovoren za vodenje sistemov in upravljanje organizacije znotraj začrtane strategije. V kadrovskem oddelku na primer poskrbi za vse, kar je povezano s kadrovanjem. Tako na področju novega zaposlovanja, kjer skrbi za objave razpisov, vodenje razgovorov in obveščanje kandidatov, kot tudi na področju prerazporejanja znotraj podjetja, kot so napredovanja in prehodi zaposlenih med oddelki. Organizator dela v informacijskem oddelku skrbi za tehnično in kadrovsko podporo informacijskim sistemom, ki jih podjetje potrebuje za konkurenčno delovanje na trgu. V proizvodno-poslovnem procesu je njegova skrb pregled tehnoloških postopkov v proizvodnji in njihovo medsebojno usklajevanje.

Poleg posebnih nalog znotraj oddelka so nekatere naloge skupne vsem organizatorjem dela. Gre za sodelovanje v projektnih skupinah za razvoj novega izdelka ali storitve in v posameznih projektih, kot so nabava nove tehnološke opreme, delovnih strojev, uvajanje novega informacijskega sistema ali selitev dela v druge prostore ali lokacije. Njegova naloga je tudi organizacija izobraževanja zaposlenih znotraj podjetja za uporabo novih naprav, organizacijo varstva pri delu ali za dodatna izobraževanja tujih jezikov in računalništva. Glede na to, da organizator dela najbolj pozna zaposlene znotraj oddelka, kjer tudi sam dela, je pogosto vključen v razvijanje in vodenje dopolnilnih dejavnosti v podjetju. Tako je na primer vključen v načrtovanje in izpeljavo športnih iger, izletov in vseh drugih družabnih dogodkov, ki povezujejo zaposlene tudi izven delovnega časa.

Pogoji za pridobitev javne listine:

Študent zaključi študij, ko izpolni vse s študijskim programom predvidene obveznosti ter napiše in uspešno zagovarja doktorsko disertacijo in tako skupno zbere najmanj 180 ECTS.

Izvajalci:

Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede

URL

URL izvajalca: