Doktor medicine/doktorica medicine
Ime kvalifikacije | Ime kvalifikacije: Doktor medicine/doktorica medicineDodaj v primerjalnik |
---|---|
Tip kvalifikacije | Tip kvalifikacije: Diploma druge stopnje |
Vrsta kvalifikacije | Vrsta kvalifikacije: Izobrazba |
Vrsta izobraževanja | Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje |
Trajanje izobraževanja |
Trajanje izobraževanja:
6 let
|
Kreditne točke | Kreditne točke: 360 kreditnih točk |
Vstopni pogoji |
Pogoji za vključitev:
|
ISCED področje |
ISCED področje:
Zdravstvo in socialna varnost
|
ISCED podpodročje | isced podpodročje: medicina |
Raven kvalifikacije |
Raven SOK:
SOK 8 |
Imetnik/imetnica kvalifikacije je usposobljen/-a za:
(splošne kompetence)
- prenos in uporabo teoretičnega znanja v prakso,
- reševanje strokovnih in delovnih problemov, zlasti z iskanjem novih virov znanja in uporabo znanstvenih metod,
- razvijanje zmožnosti za sporazumevanje v stroki in med strokami,
- kooperativnost in delo v skupini,
- strokovno kritičnost in odgovornost,
- iniciativnost in samostojnost pri odločanju ter vodenju najzahtevnejšega dela
- splošna znanja, analizo znanj in sintezo,
- razvoj komunikacijskih sposobnosti,
- delo v mednarodnem okolju,
- etično zavezanost poklicu in profesionalni etiki ter pridobivanje znanja s področja etike v medicini in s področja deontologije,
- samostojno delo v ambulanti splošne medicine, tako v smislu ugotavljanja vseh bolezenskih stanj kakor tudi v smislu zdravljenja le-teh,
(predmetnospecifične kompetence)
- poznavanje in razumevanje utemeljitev in zgodovine razvoja medicine,
- reševanje konkretnih medicinskih in zdravstvenih problemov z uporabo znanstvenih metod in postopkov,
- obvladanje temeljnih znanj na področju medicine, povezovanje znanj z različnih področij medicine in njihovo aplikacijo,
- umeščanje novih informacij v kontekst medicine,
- razumevanje splošnih struktur medicine ter povezanosti med njenimi poddisciplinami, kot so posamezne specializacije,
- razvijanje veščin in spretnosti v uporabi znanja na strokovnem področju medicina,
- uporabo informacijsko - komunikacijske tehnologije na strokovnem področju medicina.
Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).
Za vpis v 2. letnik mora imeti študent opravljene vse študijske obveznosti pri naslednjih predmetih 1. letnika: Anatomija s histologijo, Biofizika, Kemija, Biologija celice, Biokemija, Medicinska terminologija, Modul PBL - Anatomija in Osnove predklinike I, Modul PBL - Anatomija in Osnove predklinike II. Za vpis v 3. letnik mora imeti opravljene vse študijske obveznosti pri naslednjih predmetih 2. letnika: Fiziologija, Biostatistika, Mikrobiologija I, Medicina in informacijske tehnologije, Modul PBL Temelji fiziologije - patofiziologije I in Modul PBL Temelji fiziologije - patofiziologije II ter predmeta 1. letnika: Prva pomoč in Molekularna biologija. Za vpis v 4. letnik mora imeti opravljene vse študijske obveznosti pri naslednjih predmetih 3. letnika: Interna medicina s propedevtiko, Kirurgija, Modul PBL Interna medicina - kirurgija I, Modul PBL Interna medicina - kirurgija II, izbirni predmet 1, ter študijske obveznosti iz 2. letnika: Farmakologija s toksikologijo, Patologija I, Osnove epidemiologije (za generacije od 2006/07 je ta predmet preimenovan v Javno zdravje 1), Sociologija medicine, Angleščina. Za vpis v 5. letnik mora imeti opravljene vse študijske obveznosti iz 3. letnika: Radiologija, Anesteziologija, Psihologija, iz 4. letnika pa študijske obveznosti pri predmetih Pediatrija in Patologija II, Modul PBL Družinska medicina. Za vpis v 6. letnik mora imeti opravljene vse študijske obveznosti do 6. letnika razen: Medicina v izrednih razmerah, Geriatrija, Zgodovina medicine, Javno zdravje 2.
Doktorski študijski programi 3. stopnje (SOK, raven 10)
Opis poklica
Kratek opis
Glavna področja dela zdravnika so diagnostično preiskovalni postopki, zdravljenje in spremljanje bolnikovega stanja, delo v zdravniških komisijah ter znanstveno delo v akademskih ustanovah.
Kaj delavec običajno dela
Zdravnik specialist splošne medicine je strokovnjak, ki je usposobljen za prepoznavanje bolezenskih stanj pri ljudeh in za njihovo zdravljenje. Med študijem pridobi znanja o normalnem stanju posameznih organov in njihovem delovanju, pri delu pa s pomočjo lastnih čutil in aparatur ocenjuje odstopanja. Vodi zdravljenje tistih simptomov, ki so moteči in ki ogrožajo zdravje in življenje. Ker je delovno področje zdravnika obsežno, je za poklic značilna specializacija za posamezna področja dela. Tako se zdravnik ukvarja samo z določenim načinom diagnostične obdelave, npr. rentgensko slikanje, pregled telesnih tekočin ali pregled notranjih organov s posebnimi aparaturami. Podobno je tudi z zdravljenjem. Zdravnik se specializira za zdravljenje posameznih organov, npr. pljuča, rodila ali prebavila ali pa za določen način zdravljenja z zdravili, z obsevanjem ali z operacijo.
Osnovna ali temeljna oblika poklica je splošni zdravnik ali doktor splošne medicine, ki sam zdravi lažja obolenja in koordinira delo specialistov drugih strok pri zahtevnejših boleznih in poškodbah. Zaradi obširnosti in hitrega razvoja stroke je tudi splošna medicina postala specialnost. Zdravnik je pri svojem delu suveren tako v prepoznavanju bolezenskih znakov kot pri odločitvi glede izbire preiskav in načinov zdravljenja. Poleg tega je potrebna visoka stopnja sodelovanja s kolegi zdravniki istega ali sorodnih področij. To je tako v korist bolniku kot izmenjavi izkušenj med zdravniki. Svoje delo dokumentira, tako da ima zbrano vso gradivo o poteku bolezni, kar lahko uporabi tudi za lastno znanstveno delovanje.
Študent zaključi študij z opravljenimi vsemi izpiti in opravljenim praktičnim delom (družinska medicina, bolnišnica).
Univerza v Mariboru, Medicinska fakulteta
URL
URL izvajalca:Prihajajoči dogodek
Trenutno ni drugih prihajajočih dogodkov.
© Center RS za poklicno izobraževanje, 2020. Vse pravice pridržane