Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Magister inženir tehniške varnosti/magistrica inženirka tehniške varnosti Dodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Diploma druge stopnje
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Magistrsko izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
2 leti
Kreditne točke Kreditne točke: 120 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:

V 2. stopenjski študijski program Tehniška varnost se lahko vpiše:

  • diplomant 1. stopnje univerzitetnega programa Tehniška varnost,
  • diplomant VSP Varstvo pri delu in požarna varnost, ki dodatno opravi diferencialna izpita iz prvostopenjskih predmetov: Osnove materialov in Osnove procesne tehnike ali
  • diplomant študijskega programa prve stopnje z drugih strokovnih področij, ki niso zajeta v prejšnjih dveh odstavkih, če je pred vpisom v študijski program opravil obveznosti v obsegu 28 ECTS iz predmetov prve stopnje študijskega programa Tehniška varnost: Osnove tehniške in požarne varnosti , Delovno okolje: prezračevanje, aerosoli, hrup, osebna varovalna oprema (OVO), Analize tveganja, Gorenje in dinamika požarov ali
  • diplomant visokošolskega strokovnega programa, sprejetega pred 11. 6. 2004, če je pred vpisom v študijski program opravil študijske obveznosti v obsegu 28 ECTS iz predmetov prve stopnje študijskega programa Tehniška varnost: Osnove tehniške in požarne varnosti, Delovno okolje: prezračevanje, aerosoli, hrup, osebna varovalna oprema (OVO), Analize tveganja, Gorenje in dinamika požarov.
ISCED področje ISCED področje:
Transport, varnost, gostinstvo in turizem, osebne storitve
ISCED podpodročje isced podpodročje: varnost in zdravje pri delu
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 8
Raven EOK: EOK 7
Raven EOVK: Druga stopnja

Učni izidi:

Imetnik/imetnica kvalifikacije je zmožen/zmožna:

(splošne kompetence)

  • prenosa in uporabe teoretičnega znanja v prakso in reševanje problemov, zlasti z iskanjem novih virov znanja in uporabo znanstvenih metod,
  • eksperimentiranja in vizualnega posredovanja različnih miselnih konceptov
  • lastnega učenja na svojem strokovnem področju,
  • razumevanja soodvisnosti med tehnologijo in oblikovanjem
  • iniciativnosti in samostojnosti pri odločanju ter vodenju najzahtevnejšega dela,
  • ikomuniciranja s sodelavci in strokovnjaki sorodnih disciplin, ki mu omogoča aktivno sodelovanje pri skupinskem delu, tudi na področju projektov, ki so povezani z varnostno prakso,
  • iprofesionalne etične in okoljske odgovornosti,
  • sodelovati pri načrtovanju novih varnejših procesov in oblikovanju varnejših proizvodov,
  • spremljati strokovne - znanstvene literature na svojem področju ter za prenos analitičnih izsledkov v prakso,
  • raziskovati in producirati nova znanja s področja tehniške varnosti.

(predmetno-specifične kompetence)

  • poznati procese, metode dela, pogoje in razmere, ki zagotavljajo varnost pri delu,
  • poznati in učinkovito uporabiti metode preprečevanja onesnaževanja okolja, požarov, poškodb in zdravstvenih okvar,
  • poznati ekonomike varnosti, psihologije,
  • poznati učne metode in postopke za uvajanje v varno delo,
  • razumeti vsebine tehniških in drugih predpisov, ki se nanašajo na podjetje in tehniško varstvo okolja s poznavanjem postopkov za izvajanje teh predpisov,
  • varno načrtovati v gradbeništvu, strojništvu, pri električnih napravah,
  • voditi službe, ki se ukvarjajo z varstvom pri delu in požarno varnostjo,
  • razvijati metode dela, ki zagotavljajo varnejše delo,
  • razvijati znanja s področja varnosti in požarne varnosti,
  • nadzirati na področju varnosti in požarne varnosti-

Ocenjevanje in zaključevanje:

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Napredovanje:

Za vpis v drugi letnik mora imeti študent potrjen prvi letnik, to je podpisano inskripcijo in frekvenco iz vseh predmetov, opravljene vse vaje ter ostale obveznosti po študijskih predmetih za posamezni letnik. Poleg tega mora imeti kandidat zbranih 60 kreditnih točk. Študent letnik lahko ponavlja v kolikor je zbral 20 zahtevanih kreditnih točk za letnik.

Magister inženir tehniške varnosti/magistrica inženirka tehniške varnosti

SOK 8

EOK 7

V zavihku Karierna pot je prikazana možna karierna pot znotraj področja izbrane kvalifikacije, ki ni edina in ni obvezujoča. Dejanska prehodnost med kvalifikacijami, ki je določena z zakonodajo je opredeljena v zavihku Prehodnost.

SOK 10 / EOK 8

Prehodnost:

Doktorski študijski program 3. Stopnje (SOK, raven 10)

Opis poklica

Kratek opis

Inženir za varnost pri delu običajno dela kot pooblaščena oseba v podjetju ali ustanovi, ki opravlja strokovne naloge iz varstva pri delu, požarnega varstva in varovanja okolja.

Kaj delavec običajno dela

Inženir za varnost pri delu preučuje varnost delovnega okolja, tehnoloških postopkov in delovnih razmer. Pripravlja varnostne ukrepe, nadzira in spremlja njihovo izvajanje in učinkovitost. Svetuje in strokovno pomaga pri urejanju varstva pri delu v internih aktih gospodarske družbe. Pripravlja navodila za varno delo in seznanja z njimi zaposlene, poučuje jih o nevarnostih ter o potrebnih varstvenih ukrepih, predstavi nove delovne priprave in naprave, tehnološke postopke in nevarne snovi. Organizira tehnične preglede in redne občasne meritve mikroklime v delovnih prostorih, meritve kemijskih škodljivosti, hrupa in osvetlitve. V skladu z izidi meritev pripravi program ukrepov, ki naj izboljšajo delovne razmere.

Na mestih s prekoračenimi škodljivostmi predlaga tehnično zaščito, predpiše in zagotovi uporabo ustreznih osebnih varovalnih sredstev, organizira namestitev opozorilnih tabel o prepovedih, nevarnostih in obvezni uporabi osebnih varovalnih sredstev. Organizira oziroma izvaja seminarje usposabljanja zaposlenih za varno delo, preverja znanje o njihovi usposobljenosti za varno delo ob nastopu dela, spremembi delovnega mesta, opreme ali tehnologije, pri uvajanju novih nevarnih snovi oziroma splošno na vsaki dve leti. Izdela seznam z roki za opravljanje periodičnih zdravstvenih pregledov glede na delovno mesto, škodljivosti, nevarnosti in psihofizične zahteve. Organizira službo prve pomoči v gospodarski družbi ter reševanje ob nesreči ali poškodbe pri delu.

Odgovoren je za prijavljanje hujših poškodb pri delu, kolektivnih nesreč in smrtnih poškodb pri delu. Analizira vzroke poškodb, poklicnih bolezni in drugih bolezni v zvezi z delom. Sodeluje s tehnologi pri spreminjanju namembnosti prostorov, tehnoloških postopkov oziroma uvajanju nove tehnologije. Sodeluje s kadrovsko in socialno službo, na zahtevo medicine dela ali SPIZ-a išče ustrezno delo ali mora premestiti zaposlene, ki so v invalidskih postopkih zaradi bolezni oziroma poškodb. Skupaj s kadrovsko službo skrbi za ustrezno strokovno usposobljenost zaposlenih in dodatno strokovno usposobljenost za delavce, kot so viličaristi, upravljavci mostnih dvigal, žerjavov, delavci, ki delajo z nevarnimi snovmi, vozniki za prevoze nevarnih snovi v cestnem prometu. Po hujših kršitvah iz varstva pri delu odstrani osebo z dela in poda proti njej pobudo za uvedbo disciplinskega postopka proti njej. Sodeluje z inšpekcijo dela, sanitarno inšpekcijo, inšpekcijo za okolje in prostor.

Na področju požarnega varstva skrbi za organiziranje, zagotavljanje in izvajanje požarnega varstva, nadzira ukrepe požarnega varstva, požarnega reda ipd. Pripravi in izdela požarni red, splošne in posebne preventivne požarnovarnostne ukrepe in požarni načrt za gospodarsko družbo. Organizira oziroma vodi seminarje za usposabljanje zaposlenih iz požarnega varstva ter preverja njihovo znanje o tem. Izdela poročilo o stanju požarnega varstva za upravo podjetja in pripravi letni načrt za izvajanje požarnega varstva s hkratnim prikazom investicijskih stroškov. Sodeluje in usklajuje delo z industrijskim gasilnim društvom. Skrbi za preglede gasilnih aparatov, vodovodnih omrežij in priključkov, vgrajenih sistemov aktivne požarne zaščite objektov in naprav za gašenje požarov ter obveščanje o njih.

Na področju varovanja okolja od proizvajalcev nevarnih snovi pridobi varnostno tehnična spričevala za nevarne snovi. Organizira zbiranje, sortiranje, skladiščenje in uničevanje posebnih odpadkov, ki so ostanki ali odpadki nevarnih snovi, uporabljenih v tehnoloških postopkih. Organizira izročitev posebnih odpadkov, namenjenih za uničenje pooblaščenim zbiralcem oziroma uničevalcem odpadkov, ki jih določi ministrstvo za okolje in prostor. Organizira periodične meritve tehnoloških odplak, emisij snovi iz lakirniških naprav in emisij iz dimnikov. Skupaj s tehnologi skuša nevarne snovi zamenjati z manj nevarnimi ter človeku in okolju prijaznejšimi. Pri tem sodeluje tudi z inšpekcijo za okolje in prostor.

Pogoji za pridobitev javne listine:

Za dokončanje 2. stopnje študija mora študent opraviti študijske obveznosti pri vseh predmetih vpisanega študijskega programa ter izdelati in uspešno zagovarjati magistrsko nalogo skladno z določili Pravilnika o magistrski, ki ga sprejme Senat Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani.

Izvajalci:

Univerza v Ljubljani, FKKT

URL

URL izvajalca: