Primarni zavihki
Arhivirano
Varnostnik telesni stražar/varnostnica telesna stražarka
Izbrane kvalifikacije
Ime kvalifikacije | Ime kvalifikacije: Varnostnik telesni stražar/varnostnica telesna stražarkaDodaj v primerjalnik |
---|---|
Tip kvalifikacije | Tip kvalifikacije: Nacionalna poklicna kvalifikacija, SOK raven 6 |
Vrsta kvalifikacije | Vrsta kvalifikacije: Poklicna kvalifikacija |
Vstopni pogoji |
Pogoji za vključitev:
|
ISCED področje |
ISCED področje:
Transport, varnost, gostinstvo in turizem, osebne storitve
|
ISCED podpodročje | isced podpodročje: varnost, varovanje, zaščita in reševanje |
Raven kvalifikacije |
Raven SOK:
SOK 6 |
Kandidat:
- načrtuje in pripravi lastno delo
- racionalno uporablja energijo, material in čas
- opravi predhodna opravila varovanja
- izdela načrt varovanja varovane osebe
- varuje osebe
- zagotavlja kakovost in uspešnost dela v delovnem okolju v skladu s standardi in zzahtevami naročnikov
- komunicira s strankami, sodelavci in pristojnimi organi
- razvija podjetne lastnosti, spretnosti, vedenje
- uporablja sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo
- varuje zdravje in okolje
Preverjanje in ocenjevanje izvajajo komisije za preverjanje in potrjevanje NPK, ki jih imenuje Državni izpitni center (RIC). Člani komisije morajo imeti licenco RIC. Najdemo jih tukaj.
POTRJEVANJE
V postopku svetovanja kandidat pripravi osebni portfolijo, ki ga komisija ovrednoti in prizna vsebine kataloga delno ali v celoti.
V primeru, da komisija ne more priznati vseh vsebin kataloga, kandidatu določi naloge za preverjanje.
NAČINI PREVERJANJA
Preverjanje se izvaja pisno (traja 60 minut) in praktično ter ustno z zagovorom.
Opis poklica
Kratek opis
Naloga osebnega varnostnika je zagotoviti varnost in obvarovati varovano osebo na način, ki čim manj moti življenjski in delovni ritem varovane osebe in njene okolice.
Kaj delavec običajno dela
Delo osebnega varnostnika zahteva različna znanja in spretnosti ter posebne osebnostne lastnosti. Je zanimivo, dinamično, pestro, raznoliko, pa tudi dolgočasno, enolično, utrujajoče, vsekakor pa odgovorno, zahtevno in tudi nevarno. Cilj varovanja je zagotoviti varnost varovane osebe na območju, npr. doma, na poti, na delovnem mestu, na kraju zabave ali sprostitve, in za čas, npr. neprestano varovanje, le v nočnem ali dnevnem času, ob določenih urah ali na klic, ki sta določena z naročilom za varovanje. Vsebina varovanja je sestavljena iz aktivnosti in opravil, katerih cilj je:
- seznaniti se z varovano osebo in jo spoznati v obsegu, ki je nujen za uspešno varovanje
- seznaniti se z osebami, ki so običajno v bližini varovane osebe, in jih spoznati v obsegu, ki je nujen za uspešno varovanje
- seznaniti se z območjem, potmi in objekti, kjer se bo varovanje opravljalo, in oceniti njihovo varnostno primernost
- seznaniti se z običajnimi aktivnostmi, ki potekajo v bližini varovane osebe
- seznaniti se z znanimi in možnimi oblikami ogrožanja varnosti varovane osebe in jih preučiti v obsegu, ki je nujen za uspešno varovanje
- izdelati oceno ogroženosti varovane osebe in na tej osnovi načrt varovanja
- seznaniti varovano osebo z načrtom varovanja v obsegu, ki je nujno potreben za uspešno varovanje
- seznaniti varovano osebo s samozaščitnimi ukrepi, z uporabo zaščitnih sredstev, sredstev za pasivizacijo napadalca in drugih sredstev, ki so z načrtom namenjena za njeno varovanje
- predvideti in preprečiti vse oblike ogrožanja varnosti varovane osebe
- v primerih ogrožanja obvarovati varovano osebo tudi z izpostavljanjem zdravja in življenja osebnega varnostnika.
Naloga osebnega varnostnika je torej zagotoviti varnost in obvarovati varovano osebo na način, ki čim manj moti življenjski in delovni ritem varovane osebe in njene okolice. Oblike opravljanja teh nalog se prilagajajo ocenam ogroženosti pa tudi željam naročnikov varovanja, zato je lahko varovanje:
- poudarjeno vidno, ko varnostnik z oblačili, opremo in obnašanjem sporoča okolici svojo vlogo, kar je lahko sestavni del načrta varovanja v smislu odvračanja možnega napadalca, ali pa ima le cilj zadostiti želji naročnika varovanja
- opazno, ko varnostnik normalno opravlja svojo nalogo in ne poskuša skrivati svoje vloge
- prikrito, ko varnostnik prikrije svojo opremo in zunanjost in se poskuša zliti z okolico tako, da je vsakdanje oblečen in se obnaša okolici primerno.
Osebni varnostnik varuje varovano osebo tako, da jo spremlja in prevaža oziroma je ves čas varovanja v njeni bližini. Razdalja je odvisna od ocene ogroženosti v določenem trenutku. Ogroženost mora ves čas ocenjevati osebni varnostnik sam in pri tem upošteva več elementov, ki izhajajo iz okolice, v kateri se varovana oseba nahaja, in oseb, ki lahko pridejo v stik ali so že v stiku z njo. Pomembno je, da je v taki bližini varovane osebe, da lahko pravočasno posreduje in jo obvaruje, s tem da odvrne grožnjo in jo varno odpelje iz nevarnega območja. Najpomembnejše je predvidevanje. Osebni varnostnik je najuspešnejši takrat, kadar prepreči, da do ogrožanja varovane osebe sploh ne pride. Za pravilno predvidevanje so poleg strokovne usposobljenosti, pravilnih informacij in podatkov, pravilne ocene ogroženosti, dobrega načrta in sodelovanja varovane osebe, potrebne tudi izkušnje.
Te dajejo potrebno samozavest za sprejemanje in uresničevanje odločitev in preprečujejo dramatiziranje in demoniziranje ter s tem nepotrebna nelagodja pri varovani osebi. Ker varovana oseba poskuša normalno živeti in delati, je razumljivo, da večji del časa osebni varnostnik čaka varovano osebo. Čaka jo, preden se odpravi zdoma, čaka jo v službi, ko je v družbi ali na družabnih obveznostih, na rekreaciji in sprostitvi. Ker mora imeti pregled nad osebami, predmeti in dogajanjem v bližini varovane osebe, je normalno, da opravi tudi precejšen del opravil, kot so postrežba, prinašanje pošte, odpiranje dežnika, odpiranje vrat, pomoč pri vstopanju v prevozno sredstvo, zgradbo in podobno. To je tudi sestavni del metodike varovanja. Resnično varovati varovano osebo torej ni filmska romantika. Je vse ali predvsem kaj drugega.
Kandidat dokaže, da dosega znanja, spretnosti in kompetence, določene v katalogu standardov strokovnih znanj in spretnosti.
Izvajalci postopkov za ugotavljanje in potrjevanje NPK so vpisani v register izvajalcev, ki se vodi v zbirki nacionalnega informacijskega središča za poklicne kvalifikacije. To so: poklicne šole, podjetja, medpodjetniški izobraževalni centri, šole za izobraževanje odraslih, gospodarske zbornice.
URL
URL izvajalca:Prihajajoči dogodek
Trenutno ni drugih prihajajočih dogodkov.
© Center RS za poklicno izobraževanje, 2020. Vse pravice pridržane