Ime kvalifikacije Ime kvalifikacije: Fotografski tehnik/fotografska tehnicaDodaj v primerjalnik
Tip kvalifikacije Tip kvalifikacije: Srednja strokovna izobrazba
Vrsta kvalifikacije Vrsta kvalifikacije: Izobrazba
Vrsta izobraževanja Vrsta izobraževanja: Srednje strokovno izobraževanje
Trajanje izobraževanja Trajanje izobraževanja:
4 leta
Kreditne točke Kreditne točke: 240 kreditnih točk
Vstopni pogoji Pogoji za vključitev:
  • Osnovnošolska izobrazba ali
  • nižja poklicna izobrazba.
Za vpis v izobraževalni program je potreben uspešno opravljen preizkus likovne nadarjenosti.
ISCED področje ISCED področje:
Umetnost in humanistika
ISCED podpodročje isced podpodročje: avdiovizualno ustvarjanje, tehnike in multimedijska proizvodnja
Raven kvalifikacije

Raven SOK: SOK 5
Raven EOK: EOK 4

Učni izidi:
Imetnik/imetnica spričevala je usposobljen/-a za: 
  • ustvarjalno snovanje in pripravo idej za fotografske naloge,
  • fotografiranje na področju klasičnih fotografskih tem v ateljeju in na prostem (pokrajinska, portretna, reportažna in arhitekturna fotografija),
  • fotografiranje na področju komercialne in tehnične fotografije (modna, reklamna,industrijska in reprodukcijska fotografija),
  • fotografiranje na področju znanstvene in tehnične fotografije (makro- in mikroskopska fotografija ter fotografija v arhivske namene, medicine, arheologije, varstva okolja, restavratorstva in kartografije),
  • fotografiranje na področju beleženja dogodkov (novinarska in reportažna fotografija),
  • fotografiranje z analogno in digitalno fotografsko opremo,
  • snemanje s filmsko in video snemalno kamero,
  • delo s programi za vektorsko grafiko in obdelavo digitalnega slikovnega gradiva,
  • delo v fotografskih laboratorijih za črno-belo in barvno fotografijo,
  • samostojno vodenje in delo v obrtni fotografski delavnici,

Izbirno: 

  • realizacijo zamisli pri avdio-video produkciji,
  • upravljanje in postavitev luči za izvedbo projektnih nalog,
  • upravljanje z multimedijskimi napravami in urejanje preprostega multimedijskega projekta,
  • pripravo 2D in 3D projekcij ter urejanje povezav zvoka in slike.
Imetnik/imetnica spričevala ključna poklicna znanja in zmožnosti nadgradi tudi s ključnimi splošnimi znanji v skladu z nacionalnimi standardi.

Ocenjevanje in zaključevanje:

S preverjanjem in ocenjevanjem se ugotavlja, kako dijak obvladuje poklicne zmožnosti, spretnosti in veščine ter kako izpolnjuje pogoje za doseganje KT v skladu z izobraževalnim programom. Pri ocenjevanju dijaka se upošteva tudi neformalno pridobljeno znanje, ki mora biti ustrezno dokazano. Dijaki so ocenjeni z ocenami od 5 (odlično) do 1 (nezadostno).

Napredovanje:

V višji letnik lahko napredujejo dijaki, ki so ob koncu šolskega leta pozitivno ocenjeni iz vseh splošnoizobraževalnih predmetov in strokovnih modulov letnika izvedbenega kurikula šole, so opravili vse interesne dejavnosti in vse obveznosti praktičnega usposabljanja z delom oziroma napredujejo po sklepu programskega učiteljskega zbora.

Fotografski tehnik/fotografska tehnica

SOK 5

EOK 4

Prehodnost:

Maturitetni/poklicni tečaj, višje strokovno izobraževanje (SOK, raven 6), visoko strokovno izobraževanje (SOK, raven 7) in univerzitetno izobraževanje (SOK, raven 7)

Opis poklica

Kratek opis

Glede na področje dela ločimo fotografe, ki izdelujejo portrete, komercialne fotografe in fotoreporterje. Fotoreporterji delajo za revije, časnike in druge publikacije.

Kaj delavec običajno dela

Fotograf dobro pozna delovanje in funkcije fotografskih naprav in opreme, saj le tako naredi posnetek, kakršnega želi. S fotografijo nam odkriva dogajanja, ki so trajala le delček sekunde, kot je zmaga atleta na tekmovanju ali pa dogodke, ki so potekali dalj časa, npr. faze sončnega mrka. Glede na področje dela ločimo fotografe, ki izdelujejo portrete, komercialne fotografe in fotoreporterje. Fotoreporterji delajo za revije, časnike in druge publikacije. Spremljajo zanimive dogodke v političnem življenju, na športnem področju in drugod ter iščejo motive, privlačne za širšo javnost. Za njihovo delo je značilno, da se hitro odzivajo na dogajanja. Ob prihodu tujega državnika morajo na primer čim hitreje priti na kraj obiska, posneto fotografijo pa hitro razvijejo in pošljejo v uredništvo.

Komercialni fotograf pripravlja fotografije, ki jih založniki natisnejo kot ilustracije v knjigah, izdela reklamne fotografije ali fotografije za plakate. Na željo naročnika naredi fotografijo zapletenih strojnih elementov ali posnetek najnovejše modne kreacije. Pozna različne tehnike fotografiranja in postopke za nadaljnjo obdelavo, kot je sprememba barvne in prostorske kompozicije slike in kontrastov. Fotograf-portretist izdeluje fotografije za dokumente ali fotografira posebne dogodke, kot je poroka ali rojstni dan. Nekateri fotografi se posvečajo umetniški fotografiji, lahko pa delajo tudi v znanstveno-raziskovalnih ustanovah ali v turizmu (reklamna fotografija).

Posamezne delovne faze v procesu priprave fotografije so: priprava prostora, materialov in tehnične opreme, fotografiranje, razvijanje filmov, izdelava fotografij v klasičnem laboratoriju s kemikalijami ali na tiskalniku, klasično retuširanje fotografij in računalniška obdelava fotografij, kaširanje - lepljenje fotografij na trdo podlago, uokvirjanje in skeniranje fotografij, arhiviranje negativov, pozitivov in računalniških nosilcev podatkov, delo v recepciji fotostudia, prodaja fotografskega materiala in opreme.

Pogoji za pridobitev javne listine:
Dijak mora uspešno (s pozitivnimi ocenami) opraviti vse splošnoizobraževalne predmete, obvezne strokovne module, izbirne strokovne module ter odprti del kurikula. Poleg tega mora opraviti tudi interesne dejavnosti, obveznosti pri praktičnem usposabljanju z delom ter poklicno maturo.
Poklicna matura obsega obvezni del (pisni in ustni izpit iz slovenščine ter fotografije) ter izbirni del (pisni in ustni izpit iz tujega jezika ali matematike ter izdelek in zagovor).

Izvajalci:

Srednje poklicne, strokovne in tehniške šole ter ljudske univerze.

URL

URL izvajalca: